29.10.2013

Čestný doktorát technické univerzity zdobí Danu Drábovou a Antonína Martínka

Vedení Technické univerzity Liberec udělilo na slavnostním zasedání Vědecké rady TUL čestný titul doctor honoris causa dvěma významným vědcům. Dalších dvanáct odborníků pak ocenilo pamětními medailemi. /FOTOGALERIE/

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a někdejší absolvent technické univerzity Antonín Martínek, který šířil po své emigraci jako akademický pracovník dobré jméno české vědy v Kanadě, se stali v úterý 29. října novými držiteli čestného titulu doctor honoris causa Technické univerzity Liberec. Udělila jim je na svém slavnostním zasedání k 60. výročí založení univerzity Vědecká rada TUL. V Severočeském muzeu rada ocenila pamětními medailemi univerzity dalších dvanáct špičkových odborníků, matematiků, fyziků, lékařů a vědců. Několika z nich, například profesoru Radko Kovářovi udělila stříbrnou pamětní minci in memoriam.

„Spolupráce univerzity a města Liberce trvá už řadu let. Jsme rádi, že zde máme tak významnou instituci. Bez vlastní vysoké školy by bylo naše město mnohem chudší. Je mi ctí, že jsem se mohl jako host účastnit tak důležité akce, jakou je zasedání vědecké rady,“ poznamenal náměstek primátorky Jiří Šolc. Mezi přítomnými gratulanty nechyběl ani ministr školství Dalibor Štys nebo hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Státnímu úředníkovi se nestává tak často, aby jej ocenila akademická obec. Nejsem sběratelkou titulů, protože člověk by měl dělat to, k čemu jej příroda obdařila a toto využít k prospěchu nás všech. Děkuji za prokázanou čest. Děkuji za prostor pro vědu, poskytnutý tímto oceněním,“ řekla Dana Drábová.

Antonín Martínek absolvoval tehdejší Vysokou školu strojní a textilní v Liberci v roce 1962. V Kanadě žije už 46 let. Vždy se staral o dobré vzájemné vztahy mezi jeho původním a novým domovem, a zasazoval se i o spolupráci mezi školami. Připomněl, že v celé Kanadě žije nyní dalších 1.500 absolventů technické univerzity.

„Na Českou republiku i na českou vědu jsem byl vždycky hrdý. Už před několika desetiletími jsem zjistil, že má technická univerzita tak dobrý zvuk ve světě, že jsem nemusel po svém příchodu do Kanady dělat další akreditaci. Liberec je městem mého mládí, přeji jemu i univerzitě vedle úspěchů také neutuchající humor za každé politické vlády,“ poznamenal Antonín Martínek.

Když v roce 1953 otevírala ještě jako Vysoká škola strojní svůj první akademický rok, nastoupilo do prvních ročníků 259 studentů. Měla tehdy jen šest kateder, na nichž vyučovalo 19 pedagogů. Od té doby prošla prudkým rozvojem. Dnes má technická univerzita, na kterou byla škola přejmenována v roce 1995, šest fakult a dva univerzitní ústavy. Vzdělává kolem 17.000 studentů.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies