Jan Král

Sportovní královnou Liberecka je zlatá olympionička Eva Samková

Snowboardistka Eva Samková po svém loňském zlatém triumfu na olympijských hrách v Soči zaslouženě ovládla anketu Nejúspěšnější sportovec Liberecka za rok 2014.

Tentokrát bez namalovaného knírku převzala cenu na slavnostním vyhlášení ankety v úterý 10. ledna v Centru Babylon v Liberci. Hlavní cenu předával primátor statutárního města Liberec Tibor Batthyány.

Pořádání takových akcí považuje primátor za skvělou tradici. „Zejména mladé sportovce dokáže ocenění motivovat, ať už k lepším výkonům nebo dodání energie a sebevědomí. Osobně mě příjemně překvapila prestiž této ankety. Na jednom místě se sešlo tolik špičkových sportovců. To jen potvrzuje, že Liberec je zaslouženě městem sportu,“ řekl Tibor Batthyány.

Za zmínku stojí i obsazení dalších míst v kategorii jednotlivců. Zimní sporty kralovaly. Na druhé příčce se umístil sjezdový lyžař Ondřej Bank, který se ještě zotavuje z těžkého pádu na mistrovství světa v Beaver Creeku. Třetí místo patří běžci na lyžích Lukáši Bauerovi, hned za ním se umístily další olympioničky snowboardistky Šárka Pančochová a Ester Ledecká. Všichni z Dukly Liberec.

V kategorii družstev dospělých suverénně zvítězili volejbalisté Dukly Liberec, kteří vedou českou extraligu. V loňské sezoně to dotáhli v extralize až do finále, nakonec na ně zbylo druhé místo. Radovat se ovšem mohli ze zisku Českého poháru. Trenér volejbalistů Michal Nekola pak po zásluze ovládl kategorii trenérů. Liberecko zná také nejlepší družstvo mládeže. V něm dominovali starší hokejoví dorostenci HC Bílí Tygři Liberec. Tým dosáhl největšího úspěchu libereckého mládežnického hokeje, když získal titul v RAKO extralize staršího dorostu.

Mládeži vévodila Aneta Chlumská ze Sport Aerobic Liberec. Nadějná juniorka se vloni stala vicemistryní ČR, ale skvěle se umístila i v dalších soutěžích. Za rok 2014 absolvovala celkem 27 startů, z nichž se jí podařilo vybojovat ve 20 startech medailové umístění.

Cenu za mimořádný sportovní výkon roku si z Babylonu odnesl liberecký motocyklový závodník David Pabiška, účastník Rally Dakar, kterou v roce 2015 jel podeváté a vždy ji dokončil. Mezi veterány uspěl ve sportovní anketě sedmaosmdesátiletý běžec František Bém. Mezi handicapovanými byli nejlepšími sportovci uplynulého roku stolní tenisté z SKST Liberec, za které převzal ocenění trojnásobný mistr ČR Jiří Suchánek.

Zaplněný sál tleskal také vítězi čtenářské ankety Hvězda Deníku. Nejvyšší počet hlasů získala loňská vicemistryně republiky v aerobiku Kristýna Bernátová ze Sport Aerobic Liberec. Do Síně slávy byli uvedeni hned dva sportovci - dlouholetý úspěšný kuželkář a mistr republiky Ivo Blaževič a pilíř oddílu kolové Lokomotivy Liberec ve veteránské kategorii Rudolf Jäger.

Slavnostní vyhlášení krajského finále ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2014 Libereckého kraje se uskuteční 25. března od 19.00 hodin v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. V loňském roce titul obhájila biatlonistka Gabriela Soukalová. Pořadateli ankety jsou regionální Deníky společně s Českou unií sportu (LB-STO), Libereckým krajem a statutárním městem Liberec.

Text a foto: Jan Král

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ:

Jednotlivci dospělí - Eva Samková (Dukla Liberec), snowboarding
Družstva dospělých - VK Dukla Liberec, volejbal – muži
Jednotlivci mládež - Aneta Chlumská (Sport Aerobic Liberec), aerobik
Družstva mládeže – HC Bílí Tygři Liberec, hokej, starší dorost.
Trenér - Michal Nekola, VK Dukla Liberec
Veteráni – František Bém (AC Slovan Liberec), atletika.
Mimořádný výkon - David Pabiška, Liberec, SP Moto.
Handicapovaní - SKST LIBEREC (stolní tenis); Jiří Suchánek (SKST Liberec), stolní tenis.
Síň slávy – Ivo Blaževič, dlouholetý úspěšný kuželkář, mistr republiky, trenér reprezentace; Rudolf Jäger, pilíř oddílu kolové Lokomotivy Liberec ve veteránské kategorii
Hvězda Deníku – Kristýna Bernátová (Sport Aerobic Liberec)