22.07.2013

RunTour v Liberci rozhodovaly kopce, běželo 780 běžců

Čtvrtý závod běžeckého seriálu Česká pojišťovna Mizuno RunTour v Liberci, nad kterým převzala záštitu primátorka města Martina Rosenbergová, se povedl podle pořadatelů na výbornou.

Krásné slunečné počasí, útulné zázemí v Lidových sadech u ZOO, příjemná závodní atmosféra, bohatý doprovodný program, téměř osm stovek běžců všeho věku a trať plná náročných úseků a kopců. Takový byl závod Run Tour v Liberci.

Libereckou RunTour vyhráli staronoví vítězové. Mezi desítkařemi uspěl při svém druhém startu v seriálu znovu Vít Pavlišta. Na delší trati mu nikdo nestačil. „Znám místní trať jako své boty, pocházím odsud,“ vysvětlil v cíli vítězný běžec. „Vím přesně, kde jaké stoupání končí, kde je to míň či víc náročné,“ dodal Pavlišta. S časem 33:35 minut utekl druhému Lukáši Olejníkovi o minutu a 36 vteřin.

Podobně spokojená mohla být i Lucie Sekanová. Ta se sice na desetikilometrové trati celý první okruh přetahovala o vítězství s Květou Peckovou, ale pak přišel rozhodující trhák. „Udělala jsem pár rychlých temp na začátku stoupání a najednou jsem běžela sama. Do cíle už jsem Květu k sobě nepustila,“ těšilo Sekanovou. Ta zatím uspěla rovněž při každém startu na RunTour. Shodou okolností vždy porazila v cíli Peckovou, která je jinak suverénkou seriálu. „Už když jsem viděla Lucku na startovní listině, tušila jsem, že to dopadne zase takhle,“ brala stříbrnou pozici Pecková s úsměvem.

Na pětce obhájil vítězství z posledního závodu v Hradci Králové Lukáš Fiala. Běžec, který před rokem ukončil atletickou kariéru, si užívá vítězný návrat k běhu. „Když jsem běžel poprvé RunTour v Hradci, nevěděl jsem, co mě čeká. Do Liberce už jsem jel s většími ambicemi a jsem rád, že jsem zase uspěl,“ řekl v cíli Fiala, který vyhrál až v dramatickém finiši, čtyři vteřiny před Michalem Suchým.

Ženský závod na 5 kilometrů vyhrála Radka Hanzlová, ta se jako jediná žena dostala pod hranici dvaceti minut. S časem 19:40 minut utekla druhé Báře Placatkové o minutu a jedenačtyřicet vteřin. „Těžká trať, ale bavila mě. Mám ráda závody, které umí být náročné, a do cíle nikdy nevíte, co přesně přijde,“ vysvětlila teprve devatenáctiletá běžkyně z Jičína.

Kromě dospělých závodů, které doběhlo do cíle 634 závodníků, se v libereckých Lidových sadech uskutečnily i dětské běhy. Ty měly téměř 150 účastníků a znovu ukázaly, jak spontánně si malí běžci dokážou podobné závody užívat. Necelých 800 běžců, kteří se v Liberci na RunTour představili, si následně mohli užívat bohatý doprovodný program, koncert kapely 4DOGS, autogramiádu olympijského vítěze Davida Svobody či medailisty z mistrovství světa v klasickém lyžování Dušana Kožíška.

V průběhu závodního dne probíhalo Kreativní tejpování FYZIOkliniky namožených částí těl běžců, diagnostika došlapu Mizuno nebo tombola o hodnotné ceny.