22.04.2014
Jan Král

Na Memoriálu Petra Sima v badmintonu nejlepší ve dvouhrách Adam Mendrek a Hana Milisová

V obou halách Technické univerzity v Liberci se o víkendu konal 20. ročník Memoriálu Petra Sima – celostátní turnaj dospělých Grand Prix A v badmintonu s mezinárodní účastí.

Diplomy a ceny nejlepším hráčům turnaje předával náměstek primátorky pro sport Jiří Rutkovský.

Třídenní maratón začal v pátek v 16 hodin kvalifikací, pokračoval v sobotu od 9 hodin hlavní soutěží a turnaj vyvrcholil v neděli od 9 hodin semifinálovými a finálovými zápasy. Ve všech pěti disciplínách se zúčastnilo turnaje celkem 106 hráčů ze čtyřech států. Z pořádajícího Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci startovalo celkem 5 mužů a 2 ženy. Největší úspěch získal hostující hráč libereckého extraligového družstva Ondřej Král (na snímku), který získal ve dvouhře mužů 3. místo a s Ivo Stoklasem (Sokol Radotín Meteor OTEC Praha) ve čtyřhře mužů dělené 5. - 8. místo. Stejného umístění dosáhl ve čtyřhře mužů další hostující hráč libereckého extraligového družstva Zdeněk Sváta společně s Jiřím Skočdopolem ze Sokola Dobruška.

Ve dvouhře mužů si Ondřej Král nejdříve poradil s Ladislavem Orosem (TJ Proboštov) v poměru 2:0 na sety (21:16, 21:11), v dalším kole porazil Ondřeje Klimeše ze Slovanu Vesec rovněž v poměru 2:0 na sety (21:9, 21:18). Ve čtvrtfinále si Ondřej Král poradil s Ivo Stoklasem (Sokol Radotín Meteor OTEC Praha) v dalším dvousetovém zápase s poměrem míčů 21:11, 21:8 a až v nedělním semifinále nestačil Král na Jiřího Loudu (USK Plzeň), se kterým prohrál v třísetovém zápase v poměru 1:2 na sety (20:22, 21:15, 16:21).

Ve čtyřhře mužů si Ondřej Král společně s Ivo Stoklasem (Sokol Radotín Meteor OTEC Praha) si v prvním zápase poradili s domácím párem Mirko Šída – Jan Slatinský v dvousetovém zápase s poměrem míčů 21:14, 21:18. Ve čtvrtfinálovém zápase Král se Stoklasem podlehli pozdějším vítězům ve čtyřhře mužů Petru Jelínkovi (BC RSC Brno) a Adamu Mendrekovi (Sokol Veselý Brno-Jehnice) po velkém třísetovém boji (21:19, 25:27, 16:21). Nenasazený pár Zdeněk Sváta – Jiří Skočdopole (Sokol Dobruška) nejdříve v prvním kole porazil pár Sokola Doubravka Plzeň Ondřej Holý – Milan Karas v poměru 2:0 na sety (21:19, 21:16), ve druhém kole si poradili Sváta se Skočdopolem s párem David Pokorný (Sokol Veselý Brno-Jehnice) – David Ptáček (BK Kopřivnice) rovněž v poměru 2:0 na sety (21:16, 22:20) a až ve čtvrtfinále našli Sváta se Skočdopolem své přemožitele ve třetím nasazeném páru Jakub Mazúr (Sokol Veselý Brno-Jehnice) – Vojtěch Šelong (TJ Orlová-Lutyně), se kterými prohráli ve dvou setech (18:21, 11:21).

20. ročník Memoriálu Petra Sima, tradičně závěrečný turnaj Grand Prix A české badmintonové sezóny, ozdobili svými výkony především dvojnásobní vítězové Adam Mendrek (Sokol Veselý Brno-Jehnice), Hana Milisová (SKB Český Krumlov) a finalistka všech tří disciplín Eliška Maixnerová (Astra ZM Praha).
Adam Mendrek obhájil vítězství ve dvouhře mužů z loňského roku, když si suverénně počínal ve všech pěti zápasech, včetně toho finálového s Jiřím Loudou (USK Plzeň). Dvouhra mužů se průběhem turnaje měnila ve dvouhru juniorů, neboť Mendrek, Louda a semifinalista Jan Hubáček jsou všichni věkem ještě junioři.

K výhře ve dvouhře mužů přidal Mendrek první místo i ve čtyřhře mužů, když v semifinále společně s Petrem Jelínkem (BC RSC Brno) ve třech setech přehráli dvojici Vojtěch Šelong (TJ Orlová-Lutyně) – Jakub Mazúr (Sokol Veselý Brno-Jehnice) s poměrem míčů v jednotlivých setech 19:21, 21:11, 21:15 a ve finále zdolali ve dvou setech – jen pro tento turnaj – sestavený pár Lukáš Kurz (Astra ZM Praha) – Jan Segeč (USK Plzeň) 21:17, 21:16.

Hana Milisová (SKB Český Krumlov) a Eliška Maixnerová (Astra ZM Praha) nejprve společně ve finále čtyřhry žen otočily nepříznivě se vyvíjející duel se sestrami Pilařovými z Chemičky Ústí n.L. (15:21, 21:19, 21:13) a v dalším zápase ve finále dvouhry žen zvítězila Milisová těsně v první sadě a ve druhé už Maixnerová nenašla síly na obrat (25:23, 21:10). Aby ne, byl to už její dvanáctý zápas na turnaji – kromě dvouhry a čtyřhry žen si zahrála ještě finále smíšené čtyřhry, ve kterém spolu s Jakubem Zahrádkou (Astra ZM Praha) podlehli páru Vojtěch Šelong (TJ Orlová Lutyně) – Denisa Šikalová (BK73 Deltacar Benátky n. J.) v poměru 0:2 na sety (14:21, 18:21). Šelong se Šikalovou tak obhájili na turnaji ve smíšené čtyřhře své loňské vítězství.

Vítězové dvouhry mužů a žen Adam Mendrek a Hana Milisová si z Liberce kromě peněžitých odměn odvezli broušené křišťálové poháry.