11.07.2014

Městská ubytovna pro rodiny s dětmi a ženy by mohla vzniknout v bytovém domě ve Dvorské

Na své poslední schůzce to potvrdila pracovní skupina, která se zabývá systémem prostupného bydlení v Liberci. V rámci diskuze v budově Uranu padl i návrh na podpis memoranda mezi organizacemi, pracujícími se sociálně vyloučenými lidmi.

Město Liberec je opět o něco blíže k vytvoření prvního stupně chystaného systému prostupného bydlení. Mezi členy pracovní skupiny, která se tímto tématem zabývá, padla v úterý 8. července shoda ohledně objektu, který by se mohl stát městskou ubytovnou se zázemím především pro rodiny s dětmi a samotné ženy. Vhodné prostory vytipovali členové pracovní skupiny ve spolupráci s odborem správy veřejného majetku v městském bytovém domě v ulici Dvorská.

„Aktuálně už mám sjednané první schůzky se současnými nájemníky, které budu informovat o našem záměru. Vhodný objekt, kde by žádní nájemci nebydleli, bohužel město k dispozici nemá. Nicméně ještě předtím, než se z objektu ve Dvorské ulici stane městská ubytovna, současným nájemníkům poskytneme nějakou kompenzaci. Jakou konkrétně, o tom teprve budeme jednat. V každém případě budeme v této věci postupovat maximálně citlivě,“ ubezpečil náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální věci Kamil Jan Svoboda.

Pokud by vše dopadlo podle aktuálního plánu a zmíněný objekt schválí rada města, pak by zamýšlená městská ubytovna mohla začít fungovat už v roce 2015 s tím, že praxe ukáže, jestli tyto prostory budou stačit na zacelení mezery v současném sociálním systému. Otázkou zatím zůstává, jak přesně nekomerční městskou ubytovnu klasifikovat. „Budova v každém případě nebude jen standardní ubytovnou, ale bude zahrnovat i sociální službu. Díky tomu bude v budoucnu mnohem snazší čerpat případné dotace. Ohledně konkrétní sociální služby se budeme inspirovat v ostatních městech, kde podobná zařízení úspěšně fungují,“ poznamenal Kamil Jan Svoboda.

Mezi členy pracovní skupiny také padla shoda o podpisu memoranda, kterým by se jednotlivé organizace pracující se sociálně vyloučenými lidmi zavázaly ke vzájemné spolupráci v rámci chystaného systému prostupného bydlení.

Cílem zřízení městské ubytovny není jen alternativa ke komerčně zřizovaným ubytovnám, které mnohdy nevedou k řešení problémů lidí, ale rovněž vytvoření zázemí pro nejvíce zranitelné skupiny. Původní záměr vznikl z popudu statutárního města Liberec a iniciativy organizací, které pracují se sociálně vyloučenými lidmi, už v roce 2012. Skupina odborníků, vedená členem rady města Davidem Václavíkem, tehdy začala mapovat příčiny sociálního vyloučení obyvatel města, kteří žijí na okraji společnosti. A z konečné analýzy vyplynulo, že jedním z nejpalčivějších problémů, které sužují tuto skupinu obyvatel Liberce, je právě otázka bydlení.

S podrobnou zprávou o problematice ubytoven se na svém zasedání 21. ledna 2014 seznámili liberečtí radní, kteří návrh zřízení městské ubytovny jako prvního stupně chystaného systému prostupného bydlení vzali na vědomí.

Další schůzka pracovní skupiny, která se zabývá vznikem systému prostupného bydlení, se uskuteční na začátku září.

Text a foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies