06.10.2014

Zástupci českých a německých knihoven představili na radnici unikátní projekt spolupráce

V rámci pracovního setkání v Liberci navštívili zástupci českých a německých knihoven zainteresovaných v projektu „Česko-saská síť knihoven – Informace bez hranic“ také libereckou radnici, kde se krátce sešli s náměstkem primátorky pro ekonomiku Jiřím Šolcem.

Objednávání knih ze spolupracujících knihoven rychlejší cestou a zdarma či nákup několika stovek odborných zahraničních elektronických knih. To jsou dvě hlavní výhody, které přinesla Krajské vědecké knihovně v Liberci účast v mezinárodním projektu Česko-saská síť knihoven – Informace bez hranic. Knihovna se do něj zapojila spolu s dalšími třemi institucemi, a to Technische Universität Chemnitz - Universitätsbibliothek, Hochschule Zittau/Görlitz - Hochschulbibliothek a Univerzitní knihovnou Západočeské univerzity v Plzni. Zástupce všech zúčastněných institucí přijal v pondělí 6. října v obřadní síni liberecké radnice náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

„V Liberci se díky jeho poloze vždy prolínaly různé kultury a dá se říct, že naše město na tomto prolínání postavilo svůj někdejší úspěch. Ta doba se snad pomalu začíná vracet, a právě proto mě tento mezinárodní projekt tolik těší. Je totiž názornou ukázkou, jak můžeme spolupracovat a podílet se na tom, aby byl Liberec znovu tak multikulturní jako kdysi, “ řekl hostům v obřadní síni Jiří Šolc.

Ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková pak náměstkovi poděkovala za přijetí v reprezentativních prostorách obřadní síně a připomněla gró projektu. „Projekt Česko-saská síť knihoven – Informace bez hranic se týká studentů, proto zahrnuje především univerzitní knihovny. Jako jeden z partnerů se jej účastníme i my. Cílem je především prohloubit vzájemnou spolupráci zúčastněných knihoven, zjistit, jak to v jednotlivých knihovnách funguje a nabyté znalosti a zkušenosti pak promítnout do kvality poskytovaných služeb,“ konstatovala Blanka Konvalinková.

V rámci projektu, který probíhá od 1. prosince 2013 a skončí 30. listopadu 2014, se uskutečnilo hned několik workshopů s tématy elektronických knih a fungování a řízení knihoven v současném světě. Pracovníci zapojených knihoven se také zúčastnili vzájemných pobytových stáží, kdy měli možnost se seznámit s fungováním jiných knihoven. Součástí projektu jsou i Dny knihoven zaměřené na vysokoškolské studenty.

Text: Jan Vrabec, foto: Jan Král

 

Projekt je podpořen z prostředků programu Cíl 3 – Programu na podporu přeshraniční spolupráce
mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.

 

Nastavení cookies