07.04.2014

Juniorští Kondoři Liberec slaví první titul mistra České republiky

Mladí hráči BK Kondoři Liberec dotáhli svou spanilou jízdu čtyřdenním Mistrovstvím ČR v basketbalu mládeže do 14 let v liberecké Tipsport areně až do oslav premiérového titulu.

Závěrečný den basketbalového mistrovství zahájil zápas o sedmé místo mezi Ostravou a Hradcem Králové. Ostrava tento duel vyhrála jasně 65:38 a obsadila sedmé místo. Duel o místo páté byl dlouho otevřený a nakonec se radovali hráči nymburského týmu. Ačkoliv v základní skupině porazil Slavoj Litoměřice basketbalisty BCM Nymburk, tak v utkání o páté místo tomu bylo naopak. V dnešním měření sil byl Nymburk o 10 bodů lepší výsledkem 77:67. Nymburský tým tentokrát bodově táhl kapitán Lukáš Mareš, který dal 25 bodů.

V souboji dvou poražených semifinalistů se dal očekávat vyrovnaný duel. Od první čtvrtiny měli lehce navrch hráči USK Praha, kteří vyhráli s Lokomotivou Plzeň první čtvrtinu 16:11. Ve druhé čtvrtině příliš bodů nepadlo a i tuto čtvrtinu vyhráli hráči USK 9:6. Duel rozhodla třetí čtvrtina, kterou vyhrál pražský tým 17:8. Celkový výsledek vyzněl ve prospěch USK 59:43. Obhájce titulu z USK Praha tímto vítězstvím vybojoval bronzové medaile a hráči Lokomotivy Plzeň skončili čtvrtí. Přesto tým z Plzně nemůže odjíždět z Liberce nespokojen, protože předváděl velmi dobrý basketbal a postup do semifinále je úspěchem pro každý tým.

Liberecká Tipsport arena očekávala, kdo z bitvy mezi Kondory a Sršni vyjde jako vítěz. V sobotních semifinálových duelech předvedli lepší výkon hráči Písku, ale domácí Kondoři výborně vstoupili do finálového duelu. Po pěti minutách svítil na tabuli stav 15:2 pro Liberecké. Druhá polovina první čtvrtiny vyzněla vyrovnaně, ale Kondoři předvedli na závěr čtvrtiny velmi dobrou akci, kdy Lukáš Bobek po nájezdu do koše vyhodil na Jakuba Tegela a ten se střelou s klaksonem nemýlil – 24:12!

Druhá čtvrtina vyzněla pro písecké Sršně poměrem 18:17 a Písek táhl především výborně střelecky disponovaný Vít Krejčí. Ten v utkání trefil 4 z 9 trojkových pokusů, z pole trefil 10 z 26 střel. Ovšem ani jeho 25 bodů nestačilo na týmovou hru Kondorů, kteří vyhráli třetí čtvrtinu poměrem 17:13 a závěrečnou čtvrtinu 21:14. Konečný účet finále vyzněl ve prospěch libereckého týmu 79:57. Písek slaví zasloužené stříbro a Liberec vybojoval premiérový basketbalový titul!

Ocenění pro nejlepší týmy a hráče turnaje předávali náměstek hejtmana Libereckého kraje Josef Jadrný, náměstek primátorky statutárního města Liberec Jiří Rutkovský, trenér basketbalové reprezentace ČR mužů Ronen Ginzburg, hráč BK JIP Pardubice Corey Muirhead a za Českou basketbalovou federaci Jiří Novotný.

MVP turnaje byl vyhlášen Vít Krejčí z týmu Sršni Písek. Nejlepším střelcem turnaje se stal Miloslav Kulich z týmu Sokol Hradec Králové.

All Star tým: Luboš Kovář (Lokomotiva Plzeň), Jiří Šícha (Kondoři Liberec), Robert Králíček (USK Praha), Filip Hauzer (Kondoři Liberec), Vít Krejčí (Sršni Písek)

Mistrovství ČR v basketbalu mládeže do 14 let v Liberci výrazně podpořilo také statutární město Liberec, které skrze účelovou dotaci ze Sportovního fondu zaplatilo pořádájícímu klubu BK Kondoři Liberec pronájem Tipsport areny a haly Kort, což by si sám pořadatel nikdy nemohl dovolit.