17.07.2019

Prodloužení otevírací doby školek

O prodloužení otevírací doby ve školkách jsem psala již před loňskými volbami. Šlo o jeden z bodů programu ODS, za který bojuji dlouhodobě. Věc má dvě roviny, své příznivce i odpůrce.

Jako máma malého syna, bez hlídacích prarodičů, jsem vděčna svému zaměstnavateli, že zřídil školku, která kopíruje pracovní dobu a umožní tak zaměstnancům, že nemusí pracovat na zkrácené úvazky, a přicházet tak o potřebné finance. Ne každý tu šanci má. 
Pokud jste fungující rodina, pracující na jednu směnu, s uspokojivým platem, nejlépe ještě s hlídacími babičkami, není důvod, abyste svého potomka nechávali ve školce až do „zavíračky“. Buďte rádi.

Pak jsou tu ale rodiny, kde rodiče směnují, babičky nejsou. A to nemluvím o samoživitelkách či samoživitelích, kteří mají situaci ještě těžší. Myslím si, že právě tito lidé uvítají možnost nechat svého potomka některý den ve školce déle, aby splnili hodiny v práci, které musí. 
Zdržme se tak soudů, že město podporuje to, že děti budou ve školce od rána do večera. Tak to není. Město se pouze snaží vyjít vstříc svým obyvatelům. Vždy to bude o rodičích. Kdybych si mohla vybrat já, brala bych svého synka každý den „po o“ a celé odpoledne byla s ním.

Až zaměstnavatelé umožní rodičům dětí mít plný nebo částečný homeoffice nebo pracovat na zkrácený úvazek (třeba i bez viditelného úbytku financí), pak se můžeme bavit o tom, že školky s delší otevírací dobou nepotřebujeme. Bohužel zatím to tak není, tak nesuďme ty, kteří této možnosti rádi využijí.

Moc bych chtěla poděkovat všem paním ředitelkám a učitelkám, které se zapojily. Třeba za nějaký čas zjistíme, že to dále není třeba.
 

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies