16.02.2020

Umí jen žvanit, lehnout si a spát

Na lednovém zastupitelstvu jsme byli svědky vystoupení „ekologické“ skupiny podporované Změnou pro Liberec, která svým prý nenásilným projevem v sekci určené pro občany využila práva vystoupit a promluvit k nám, zastupitelům.

Právo vystoupit na zastupitelstvu mají všichni občané našeho města. O tom, zda se ve svém důsledku jednalo o nenásilný projev, se dá ovšem s úspěchem polemizovat. Pominu-li velmi agresivní rétoriku, za kterou by se nemuseli stydět ani zapálení komunisté v padesátých letech, pak to, co následovalo po jejich rétorickém cvičení, bylo jednak buranským projevem neúcty vůči městu a jeho zastupitelskému orgánu, a pak hloupou demonstrací toho, že mají tito samozvaní zachránci světa pocit, že si mohou dovolit už téměř cokoli.

Lehnout si na zem a v průběhu celého zastupitelstva ostentativně spát možná těmto aktivistům přišlo jako dobrý happening, ale byla to spíš nuda a buranství. Toto gesto bylo stejně bezobsažné jako většina jejich požadavků obsažených v jejich požadovaném vyhlášení stavu klimatické nouze. 

Pominu-li fakt, že už sousloví „stav klimatické nouze“ je nesmysl, tak především obecné či nesmyslné sledování uhlíkové neutrality nikam nevede. Nic proti opatřením zadržujícím vodu v krajině, to potřebujeme, nic proti snaze o snížení užívání plastů, nic proti ochraně životního prostředí, včetně jen obyčejné čistoty města, ve které má Liberec velké rezervy. Nic proti vysazování stromů a rozumné ochraně zeleně, ale nesmyslná touha po uhlíkové neutralitě za každou cenu, která zmítá celou Evropou, je cesta do pekel.

Ale rád bych těm aktivistům poděkoval. Svojí hloupou demonstrací neschopnosti udělat něco rozumného ukázali, že jediné, co opravdu umějí, je jenom žvanit, lehnout si a spát. Bohužel jim primátor dovolil si udělat postel z podlahy zastupitelského sálu… Ano, myslím si, že klimatické výkyvy a možná i změny, které všichni vnímáme, je vážné téma. Zkusme proto hledat řešení a navrhovat konkrétní opatření pro naše město. Vsedě za stolem a bez demonstrativních činů před kamerami na jednání zastupitelstva.

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies