04.04.2016
Jan Král

Přijeďte točit do Liberce, postaráme se o vás

Město Liberec a jeho okolí si zahrály už v desítkách filmů. Teď by se ale chtělo stát filmovou Star.


Prvním počinem Pavlíny Kuchtové z nedávno ustanovené filmové kanceláře v Liberci, byl televizní seriál Last Visa o čínském zachránci Židů. Měla zajistit zázemí pro štáby. A povedlo se jí to.

„Číňanům se tu tak líbilo, že si pobyt prodloužili, našli tu totiž další místa k natáčení. Začali v srpnu a místo do října tu byli do poloviny listopadu. Pro město to samozřejmě znamenalo i víc peněz. Nechali tu tehdy kolem půl milionu,“ říká Kuchtová. Věří, že Liberec má na to, aby brzy získal titul Film Friendly Region.

Přátelský k filmařům? Co to je?

Je to soutěž, kterou připravují společně Asociace producentů v audiovizi, filmová kancelář Czech Film Commission a agentura CzechTourism. Chtějí jim tím vlastně říct regionům, městům, obcím, majitelům památek, že čím víc se ve filmu jejich místo ukazuje, tím lépe. Není totiž lepší propagace. V loňském roce získala titul filmová kancelář Jeseníky. Ta je pro mě vzorem, jak se to má dělat.

Která místa mají filmaři nejradši?

Podle snímků z posledních let vede jednoznačně liberecké vlakové nádraží, stará radnice, bývalá galerie - Liebiegův palác, náměstí Pod Branou nebo kavárna Pošta. Ta figuruje třeba i v nedávno natáčeném pilotním dílu nového amerického seriálu Spark z produkce Walta Disneye. Nezaujala filmaře svojí secesní nádherou, ale vykachlíkovaným zázemím, které se proměnilo v márnici.

Liberec zajímá tvůrce hlavně jako válečný nebo předválečný Reicheberg, Vídeň či Berlín. Není to trochu škatulka, jako když herec hraje celý život klaďase nebo lumpy?

Je, ale právě Spark z ní vyskočil. V něm se Liberec proměnil v technické steampunkové město z dob Julese Verna, kdy vládly pára, uhlí a plyn. Ovšem filmařům nestačil jen obyčejný zábor místa kolem radnice jako jindy, ale postavili kulisy třeba před hotel Praha a zinscenovali výbuch cisterny. Měli hodně velký štáb, takže jsme museli rozšířit místa pro parkování. Navíc zabrali i vchod do Nového Magistrátu, takže lidé museli chodit bokem přes informační centrum. I tak to ale byla velká atrakce.

Kolik si tak město účtuje?

Deset korun za metr záboru a nájem, pokud se filmuje v jeho budovách, ale další peníze mají z filmařů majitelé jiných míst a také liberecké hotely nebo restaurace. Štáb se musí stravovat nebo někde spát.

Nejsou „domácí“ naštvaní, že jim někdo před barák postaví kulisu nebo do noci pod okny vykřikuje něco do megafonu?

Nejsou, naopak. Berou to jako příjemné zpestření. Například jako lidé z okolí náměstí Pod Branou. Filmaři si je chválí. Pamatuji se, že Jan Jurkovič ze společnosti Mia Film Barrandov, který tu byl nedávno při natáčení seriálu pro TV ZDF, byl nadšený. Po Branou už filmoval s jiným režisérem. Nadchlo ho, že ho lidé poznávali a vítali a vůbec jim nevadilo, když jim filmaři něco kolem domů postavili a změnili.

Co vlastně pro filmaře děláte?

Jsem styčným důstojníkem mezi městem a lokačními manažery - pro zábor míst, dopravní značky, poradím, kam se mají obrátit, když něco potřebují, předjednám to. Někdy je to dost hektické. Oni totiž neplánují moc dopředu. Prostě zavolají a řeknou: Zítra přijdeme na technickou prohlídku. A pak jde všechno stranou a musím mít čas jen pro ně. Občas se stane, že lítáme se zákazovými značkami a posouváme je, jak potřebují. Do budoucna bych chtěla jít přímo za producenty a ukázat, že Liberec má víc krásných míst, nejenom ta tradiční. Je tu třeba Výšina, tajemné zázemí muzea nebo hotel na Ještědu.

A jak mohou filmaři nalákat návštěvníky města

Připravujeme filmovou stezku. Můžeme vymyslet procházku po místech jednoho filmu nebo seriálu, jako to udělali v Jeseníkách, kde lidi provází v mobilu Alois Nebel. Můžeme zvolit jen určitou dobu nebo téma, jako třeba Dobrodružství kriminalistiky, pohledů je víc. Původně jsme počítali s tím, že bychom promítali úryvky z filmu, ale kvůli autorským právům bychom to nezaplatili. Takže to spíš uděláme formou letáku s webovou stránkou, na níž by si lidé mohli místa najít a projít i je. Další variantou je komentovaná prohlídka, ideálně s někým, kdo se třeba účastnil komparzu. Provádět mohou i dobrovolníci ze střediska Kontakt, kteří už pro nás dělají procházky po městě.

Máte nějaký svůj filmařský sen?

Aby někdo natočil celý film z Liberce jako Grandhotel byl zasazený do prostředí hotelu na Ještědu. Hlavně ale chceme do světa vyslat zprávu: Přijeďte filmovat do Liberce, my se o vás postaráme.

Text: 5plus2/ Milada Prokopová, foto: Jan Král

Nastavení cookies